Blog
Laser światłowodowy znajduje szerokie zastosowanie w firmach należących do różnych gałęzi przemysłu. Jest to obecnie najlepsza metoda obróbki termicznej, ze względu na wysoką precyzję wynikającą z zastosowania wiązki o dużym skupieniu energii oraz dużą szybkość cięcia. Ponadto jest to technologia ekonomiczna, ponieważ wycinarki fiber charakteryzuje niskie zużycie energii oraz dokładność, dzięki której minimalizowane są straty materiału podczas obróbki. Liczne zalety tego typu urządzeń sprawiają, że stosowane są również w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją masową.
Czytaj więcej: Czy cięcie laserowe zapewnia powtarzalność produkcji?
Wycinarki laserowe wyposażone w wiązkę światłowodową to nowoczesne urządzenia stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Ta doceniona przez wiele branży technologia wyróżnia się wysoką szybkością i precyzją obróbki, a także możliwością zastosowania do cięcia różnych materiałów, m.in. stali nierdzewnej, węglowej, mosiądzu i aluminium. Laser fiber używany jest do obróbki profili, rur i blach, a także do wycinania bardzo skomplikowanych elementów. Do zalet wycinarek laserowych zalicza się również bezstykową obróbkę, dzięki której fiber nie narusza powierzchni obrabianego materiału. Skutkuje to powstawaniem minimalnej ilości odpadów poprodukcyjnych oraz długą żywotnością urządzenia.
Czytaj więcej: Możliwości integracji wycinarek laserowych z innymi procesami technologicznymi
Lasery światłowodowe mają wiele zastosowań, takich jak cięcie blach, rur, a także profili. Są też stosowane do różnego rodzaju obróbki, m.in. do perforowania profili, czyli wykrawania w nich otworów. Laser fiber wyróżnia się wysoką precyzją cięcia i małym obszarem oddziaływania ciepła, dlatego z powodzeniem może być wykorzystywany do wycinania nawet bardzo małych otworów. Zapewnia też wysoką powtarzalność obróbki, dlatego może być stosowany w produkcji wielkoseryjnej. Ponadto obrabiany przy pomocy lasera fiber profil nie musi być poddawany dalszej obróbce, ze względu na możliwość uzyskania gładkich krawędzi.
Czytaj więcej: Jak szybko i skutecznie perforować profile stalowe?
Wycinarki laserowe pozwalają na znaczny wzrost wydajności produkcji. Laser fiber stosowany jest na szeroką skalę w różnych gałęziach przemysłu. Wynika to z wysokiej szybkości obróbki, a także dokładności i możliwości uzyskania znacznych oszczędności. Aby zoptymalizować produkcję, warto stosować maszyny do cięcia laserowego CNC. Dzięki odpowiedniemu dostosowaniu parametrów cięcia do rodzaju i grubości materiału oraz charakterystyki danej części, czy detalu, można uzyskać znaczne oszczędności związane z minimalizacją strat materiałów. Maszyny CNC są szczególnie przydatne przy produkcji, która wymaga wysokiej powtarzalności.
Czytaj więcej: Optymalizacja materiałowa przy wycinaniu laserowym – jak to zrobić?
Laser gazowy coraz częściej wypierany jest przez laser światłowodowy, chociaż obie maszyny odznaczają się licznymi zaletami. Urządzenia te mogą być stosowanie do cięcia, grawerowania i znakowania, jednak nieco różnią się właściwościami, dlatego nie można powiedzieć, że któraś z tych z technologii jest znacznie lepsza od drugiej. Jej dobór zależy m.in. od rodzaju i grubości obrabianego elementu. Kiedy stosować laser światłowody, a kiedy gazowy i czym się różnią?
Czytaj więcej: Laser światłowodowy a laser gazowy - porównanie
Nowoczesne wycinarki laserowe fiber pobierają znacznie mniej prądu, niż wycinarki gazowe, które przy mocy 6kW często wymagały nawet 100 kW zasilania. Obrabiarki światłowodowe to urządzenia energooszczędne ze względu na ich wysoką sprawność energetyczną, która jest kilkukrotnie wyższa, porównując do laserów CO2. Wycinarki odznaczające się mocą np. 4000 W nie pobierają takiej mocy. 4000 W oznacza maksymalną moc, z jaką może działać laser, jednak cała maszyna potrzebuje więcej energii. Obliczając zapotrzebowanie energetyczne wycinarki, należy wziąć pod uwagę nie tylko źródło lasera, ale też wszystkie inne elementy, m.in. chłodnicę i sprzęt odpylający. Urządzenia różnią się zapotrzebowaniem na energię, jednak średnio maszyny mające 3000 W pobierają 15 kW.
Laser światłowodowy fiber znajduje zastosowanie w licznych branżach przemysłu. Wykorzystywany jest do obróbki w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, maszynowym, metalurgicznym, a także architektonicznym, meblowym i reklamowym. Jego liczne zalety zostały docenione również przez branżę meblarską i odzieżową. Dlaczego ten nowoczesny laser cieszy się tak dużym zainteresowaniem i jakie jego właściwości sprawiają, że jest tak uniwersalny, że może być stosowany w różnych branżach?
Czytaj więcej: Uniwersalność jako istotna zaleta lasera fiber
Moc lasera światłowodowego fiber należy do jednych z najwyższych wśród stosowanych na rynku laserów. Pozwala to na szybkie i dokładnie cięcie różnego rodzaju materiałów. Jednocześnie, ze względu na wysoką moc, urządzenie musi być obsługiwane jedynie przez wyszkolonych operatorów zachowujących odpowiednie środki ostrożności. Przy zastosowaniu się do kilku zasad bezpieczeństwa, stosowanie lasera fiber jest w pełni bezpieczne dla pracownika.
Czytaj więcej: Dlaczego praca z laserem światłowodowym fiber jest bezpieczna dla operatorów?
Stoły spawalnicze to wysokiej jakości, trwałe konstrukcje stalowe, które są wykonane z materiałów odpornych zarówno na duże obciążenia, jak i uszkodzenia. Ponadto, wyposażone są w otwory ssące, które na bieżąco oczyszczają blat roboczy. Niektóre modele mają również zasłony, które ograniczają przedostawanie się zanieczyszczeń do otoczenia i mogą mieć wbudowane dodatkowe układy wychwytywania iskier. Powstające podczas szlifowania cząstki ścierne wciągane są w trybie pulsacyjnym. W sprzedaży można znaleźć również mobilne stoły z odciągiem dolnym, np. od producenta Welldone.
Cięcie plazmą to jeden z rodzajów obróbki termicznej materiałów. Najczęściej metoda ta stosowana jest do obróbki stali nierdzewnej, czarnej i aluminium. Można wykorzystywać ją m.in. do cięcia blach, profili, kształtowników, rur i siatek. Do największych zalet cięcia plazmowego zalicza się wysoka szybkość obróbki, możliwość zastosowania do różnych materiałów oraz powstawanie podczas obróbki wąskiej szczeliny, dzięki czemu można zrealizować wymagające precyzji projekty. Niestety podczas cięcia łukiem plazmowych powstają duże ilości dymów i gazów, dlatego należy zadbać o odpowiednią filtrowentylację.
Czytaj więcej: Jak oczyszczać powietrze z procesu cięcia plazmowego?
Strona 1 z 4
- Start
- Poprzednia
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następna
- Zakończenie