Maszyny Polskie z tytułem Geparda Biznesu. Dynamiczny rozwój dystrybutora laserów fiber

gepard

 

Maszyny Polskie, wiodący dystrybutor laserów fiber i maszyn do obróbki metalu, zostały laureatem XV edycji konkursu Gepardy Biznesu 2020. Świetne wyniki finansowe firmy idą w parze z rosnącą sprzedażą i sukcesywnie poszerzaną ofertą.

Więcej…

Nowoczesne spawarki laserowe. Dlaczego czas postawić na spawanie światłowodem?

Spawarki laserowe to nowoczesność, za którą idzie prostota obsługi, szybkość działania i większa efektywność. Maszyny Polskie właśnie wprowadzają je do swojej oferty. Dlaczego warto zdecydować się na spawanie laserowe i sięgnąć po rozwiązania proponowane przez Maszyny Polskie?

spawarkidostepne od reki 2

Więcej…

Salon technologii laserowych Maszyny Polskie ma już rok. Ponad 50 sprzedanych laserów fiber

 

Maszyny Polskie 2021 rocznica 

Salon technologii laserowych Maszyny Polskie w Toruniu działa już od roku. Po tegorocznej rozbudowie na klientów czeka 900 m2 z laserami różnej mocy, znakowarkami czy systemami filtrowentylacyjnymi.

Więcej…

Wycinarki laserowe to obecnie jedno z najpowszechniej stosowanych narzędzi do cięcia różnego rodzaju elementów z metalu, tworzyw sztucznych i innych materiałów. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się urządzenia oparte na technologii lasera światłowodowego, które są bardziej ekonomiczne od laserów gazowych. Jak skonstruowane są lasery światłowodowe i jaka jest mechanika ich działania?


Jak zbudowany jest laser światłowodowy?

Zgodnie z nazwą, lasery światłowodowe oparte są o wykorzystanie przewodów światłowodowych, podobnych do tych wykorzystywanych w telekomunikacji. Światłowód zbudowany jest z aktywnego włókna optycznego i składa się z trzech warstw o różnych funkcjach:

  • Rdzeń to warstwa wewnętrzna, zawierająca domieszki pierwiastków ziem rzadkich, takich jak neodym i iterb. Rdzeń charakteryzuje się najwyższym ze wszystkich warstw współczynnikiem załamania światła i odpowiedzialny jest za propagacje promieniowania. Innymi słowy, to w rdzeniu przenoszone jest światło składające się na wiązkę lasera.
  • Płaszcz wewnętrzny otacza rdzeń i pełni funkcję lustra, od którego odbija się światło. W ten sposób wiązka laserowa zostaje wzmocniona. Płaszcz wykonywany jest z tworzywa o niższym współczynniku załamania światła i nazywany jest też powłoką pompującą.
  • Warstwa zewnętrzna, która zapobiega emisji promieniowania laserowego poza przewód. Wykonana jest z polimerowej okładziny, charakteryzującej się najniższym współczynnikiem załamania światła.

Przewód światłowodowy to oczywiście niejedyny element lasera. Urządzenie nie jest w stanie sprawnie działać bez innych komponentów, a więc między innymi diody półprzewodnikowej, która pompuje wiązkę laserową i jest źródłem jej energii, kolimatora, który przetwarza wiązkę i powoduje, że jej promienie biegną równolegle do siebie, czy układu soczewek, odpowiedzialnej za skupianie promieni w bardzo cienką wiązkę, która jest nośnikiem ogromnej energii. Skoncentrowanie tej energii na wybranym, niewielkim punkcie powierzchni ciętego materiału powoduje błyskawicznie podniesienie temperatury w tym obszarze, co skutkuje stopieniem tworzywa i jego odparowaniem.

Jak pracuje laser światłowodowy?

Opisany wyżej uproszczony model konstrukcji oraz mechanizm działania lasera światłowodowego to nie wszystko. Do prawidłowego działania całego urządzenia niezbędne jest również odpowiednie oprogramowanie. Lasery to bowiem urządzenia CNC, czyli sterowane komputerowo, pracujące w oparciu o dokumentację techniczną wykonaną w programach typu CAD. Aby laser był w stanie odczytać projekt i wykonać element o danych wymiarach i kształtach, musi posiadać instrukcję. Instrukcję pod postacią kodu sterującego tworzą programy CAM – ich zadaniem jest przekształcenie projektu na ścieżki, po których ma być prowadzona wiązka lasera.

Jakie są zalety laserów światłowodowych?

Nie bez powodu lasery światłowodowe cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością i stopniowo wypierają z rynku przestarzałą technologię laserów gazowych. Wynika to z faktu, że są one dużo skuteczniejsze i bardziej efektywne – do wytworzenia wiązki laserowej o tej samej mocy potrzebują one nawet 70% energii elektrycznej, niż lasery CO2. Również ich eksploatacja jest tańsza, ponieważ nie wymaga stosowania tub gazowych, które z czasem ulegają wyczerpaniu, a zastosowanie w ich konstrukcji diody pompujące pracują nawet trzykrotnie dłużej. Jednocześnie lasery światłowodowe zapewniają:

  • Wysoką precyzję cięcia – skupienie wiązki laserowej na niewielkim obszarze oraz płynność pracy układu sterującego powoduje, że lasery są w stanie wycinać nawet najmniejsze i najbardziej skomplikowane elementy z zachowaniem idealnej zgodności z projektem.
  • Wysoka prędkość cięcia – szybkość pracy urządzenia nie wpływa na jego dokładność, a znacznie poprawia wydajność produkcji. Stosując lasery światłowodowe można w krótkim czasie wytwarzać więcej elementów, niż przy użyciu wielu innych metod cięcia.
  • Bezpieczeństwo – obsługa lasera sprowadza się do wykonania projektu, wgrania go do pamięci urządzenia oraz dobrania odpowiednich parametrów cięcia. Operator wycinarki laserowej nie bierze bezpośredniego udziału w procesie cięcia, a tym samym nie jest narażony na wypadki.

Te oraz wiele zalet laserów światłowodowych czynią z nich bardzo dobrą inwestycję dla każdego przedsiębiorstwa, specjalizującego się w masowej produkcji elementów metalowych takich jak części samochodowe czy materiały dla branży budowlanej i instalatorskiej.

Poszukujecie Państwo wycinarek laserowych dla swojego biznesu? W naszej ofercie znajdziecie szeroki wybór urządzeń o szerokim zastosowaniu. Zapraszamy do kontaktu – nasi doradcy z pewnością pomogą wybrać odpowiednie rozwiązanie.

MASZYNY-POLSKIE.PL - YouTube

djembeddjembeddjembed  djembed djembeddjembed 

Formularz kontaktowy -