Jak cięcie laserem zmieniło przemysł?

Jak cięcie laserem zmieniło przemysł?

Chociaż przemysł jest stosunkowo młodą dziedziną działalności ludzkiej, to odgrywa w dzisiejszym świecie niezwykle istotną rolę. Przyspieszający z roku na rok postęp technologiczny wywiera duży wpływ na sposób, w jaki wytwarzane są wszelkiego rodzaju produkty – w tym dobra używane na co dzień przez wszystkich. Jedną z technologii, które na dobre wpłynęły na kształt przemysłu,…


Chociaż przemysł jest stosunkowo młodą dziedziną działalności ludzkiej, to odgrywa w dzisiejszym świecie niezwykle istotną rolę. Przyspieszający z roku na rok postęp technologiczny wywiera duży wpływ na sposób, w jaki wytwarzane są wszelkiego rodzaju produkty – w tym dobra używane na co dzień przez wszystkich. Jedną z technologii, które na dobre wpłynęły na kształt przemysłu, jest cięcie laserem. Co się dzięki niej zmieniło?

Na czym polega cięcie laserowe?

Laser, czyli Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania) to urządzenie emitujące spolaryzowane wiązki promieniowania elektromagnetycznego z zakresu odpowiadającego długości fal światła widzialnego, podczerwieni bądź ultrafioletu. Wiązki wytwarzane przez laser charakteryzują się dużą spójnością i bardzo małą rozbieżnością. Lasery znajdują szerokie zastosowanie w wielu procesach technologicznych, w tym cięciu różnego rodzaju materiałów. Zasada działania cięcia laserowego jest bardzo prosta. Wycinarki laserowe emitują wiązki, które na bardzo małym obszarze koncentrują duże ilości energii. Padając na obrabiany materiał – np. metal lub tworzywo sztuczne – wiązka laserowa powoduje zmianę jego struktury, może powodować na przykład jego wypalenie, sublimację bądź wyparowanie. Niezależnie od rodzaju procesu, dochodzi do oddzielenia pewnej części tworzywa od jego reszty.

Jaki wpływ cięcie laserowe wywarło na przemysł?

Cięcie laserowe to jedna z tych technologii, które w dużym stopniu przyczyniły się do poprawy jakości produkcji szerokiego wachlarza artykułów, między innymi elementów wycinanych z blachy metalowej, profili czy rur. Kluczowe znaczenie ma tutaj fakt, że cięte tworzywo poddawane jest działaniu lasera na bardzo niewielkim obszarze. Daje to dwie korzyści. Po pierwsze materiał jest cięty z wysoką dokładnością – z użyciem cięcia laserowego można wytwarzać elementy, od których wymaga się bardzo precyzyjnie określonych kształtów i rozmiarów. Po drugie – minimalne uszkodzenia materiału. Należy pamiętać, że cięcie przy użyciu każdej techniki to tak właściwie kontrolowane niszczenie struktury danego tworzywa, tylko w ten sposób można nadać mu wymagane wymiary i kształt. Przy cięciu laserowym tworzywo uszkadzane jest jedynie w punktach, na które pada wiązka. Oznacza to, że nie dochodzi do nadmiernego osłabienia wytrzymałości ciętego materiału na jego krawędziach.

Komputerowa obsługa maszyny

Współczesne wycinarki laserowe to urządzenia sterowane komputerowo, pracujące przy minimalnym udziale człowieka. Zadaniem operatora jest jedynie zaprogramowanie maszyny i wgranie odpowiedniego projektu – wycinarka samodzielnie prowadzi promień lasera zgodnie z tą instrukcją. Jak to wpływa na produkcję? Przede wszystkim jest gwarancją tego, że uzyskany element jest identyczny z projektem, co ma szczególne znaczenie przy masowym wytwarzaniu – przy pomocy wycinarek można uzyskać właściwie dowolną liczbę produktów o tych samych właściwościach i zminimalizować ilość produktów wadliwych, niespełniających normy. Ponadto sterowana komputerowo wycinarka jest w stanie pracować ze znacznie większą szybkością, niż urządzenia sterowane ręcznie, co pozwala uzyskać większa ilość produktów w krótszym czasie.

Cięcie laserowe a bezpieczeństwo

Kolejnym atutem cięcia laserem przy pomocy nowoczesnych wycinarek laserowych jest znaczne poprawienie poziomu bezpieczeństwa w zakładzie produkcyjnym. Wynika to po prostu z faktu, że pracownicy nie mają bezpośredniego udziału w cięciu, nie obsługują lasera ręczne. W ten sposób cięcie laserem przyczyniło się do zredukowania poważnych wypadków, które dość często mają miejsce przy zastosowaniu innych technologii cięcia.

Co z kosztami produkcji?

Wszystkie wymienione wyżej atuty cięcia laserem – wysoka precyzja i szybkość produkcji, niewielkie uszkodzenie tworzywa, mała ilość wadliwych produkcji, wysoka powtarzalność oraz poprawa bezpieczeństwa – sprowadzają się do jednego, czyli zmniejszonych kosztów produkcji. Zakłady wykorzystujące technologię cięcia laserowego w produkcji swoich artykułów są w stanie zrobić więcej i w krótszym czasie, niż przy użyciu innych technik. Szczególnie tyczy się do wycinarek światłowodowych, które wykorzystują nawet 70% mniej energii elektrycznej w porównaniu do wycinarek gazowych. I właśni minimalizowanie kosztów przy jednoczesnym wzroście jakości produkcji jest największym wpływem, jaki cięcie laserowe wywarło na współczesny przemysł.

Poszukujecie Państwo wycinarki laserowej dla swojej firmy? Zapraszamy do kontaktu! Dzięki doświadczeniu w branży z pewnością będziemy w stanie pomóc w doborze odpowiednich rozwiązań.

Zajmujemy się sprzedażą i serwisowaniem maszyn do metalu a w szczególności ,,maszyn do cięcia i gięcia”. Nasi doradcy techniczni oraz handlowi są gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania dot. dostępności, aspektów technicznych maszyn oraz finansowania.