Lasery światłowodowe to rozwiązanie zdobywające coraz większą popularność w przemyśle – wszystko dzięki ich wydajności, precyzji oraz skuteczności. Należy jednak pamiętać, że wycinarki laserowe to urządzenia stwarzające potencjalne zagrożenie dla obsługujących je osób – promień lasera, które jest w stanie błyskawicznie ciąć grube warstwy metalu może spowodować bardzo poważne obrażenia. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Jakie zagrożenie niesie ze sobą praca z laserami fiber?

Lasery światłowodowe w czasie pracy emitują wysoce skoncentrowaną wiązkę spolaryzowanego promieniowania, które jest niewidoczne dla ludzkiego zmysłu wzroku. Nie oznacza to jednak, że wiązka jest neutralna dla oczu. Wręcz przeciwnie, stanowi ona dla nich poważne zagrożenie, ponieważ nie są one w stanie w porę zidentyfikować zagrożenia. W wyniku absorpcji promieniowania może dojść do trwałego i rozległego uszkodzenia siatkówki, rogówki i soczewki. Pozostałe zagrożenia dla zdrowia to:

  • wysoka temperatura, która może stać się przyczyną poparzeń tkanek skóry,
  • pyły i gazy wydzielające się w czasie obróbki materiałów – mogą one przedostawać się poprzez układ oddechowy do krwioobiegu i stać się przyczyną różnego rodzaju infekcji.

Jak widać praca z wycinarką laserową fiber wiąże się z wieloma potencjalnymi niebezpieczeństwami, dlatego konieczne jest zadbanie o odpowiednią higienę pracy. Co się na nią składa?

Przeszkolenie to podstawa

Czynnikiem kluczowym dla minimalizacji ryzyka wypadków podczas pracy z wycinarką fiber, jest odpowiednie przeszkolenie operatora. Pracownik na tym stanowisku powinien dokładnie znać maszynę i mieć świadomość potencjalnych zagrożeń. Niedopuszczalne jest między innymi, żeby wycinarka laserowa była obsługiwana przez osobę bez odpowiednich uprawnień, a także by na stanowisku pracy przebywały osoby do tego nieupoważnione.

Wyposażenie ochronne

Każdy pracownik zajmujący stanowisko operatora przy wycinarce z technologią fiber powinien zostać wyposażony w odpowiednie akcesoria oraz odzież ochronną – między innymi gogle lub okulary chroniące wzrok oraz fartuch roboczy. Wyposażenie pracownika powinno być dostosowane do mocy urządzenia.

Wyposażenie i sprawność maszyny

To, czy praca z maszyną jest bezpieczna w dużej mierze zależy od niej. Używana wycinarka laserowa fiber powinna spełniać wszystkie obowiązujące normy, a także posiadać niezbędne środki zabezpieczające, takie jak przeszklenie umożliwiające obserwację cięcia czy systemy filtrujące zanieczyszczenia. Ponadto należy dbać o to, by wycinarka była regularnie serwisowana. Podczas serwisu wykwalifikowani specjaliści sprawdzają stan techniczny urządzenia, a także dokonują wymiany wyeksploatowanych, zużywających się komponentów. W ten sposób zapewnia się stałą sprawność wycinarki i zapobiega niespodziewanym usterkom, które mogłyby przyczynić się do powstania zagrożenia dla zdrowia pracowników.

Jak widać bezpieczeństwo pracy z wycinarkami to kwestia złożona, uzależniona nie tylko od odpowiedzialności operatora i jego przeszkolenia, ale również jakości urządzenia i jego prawidłowego eksploatacji. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że podczas pracy nie dojdzie do błędu ludzkiego, jednak możemy zapewnić, że mamy w swojej ofercie wysokiej klasy wycinarki fiber i mamy duże doświadczenie w ich instalacji, rozruchu oraz późniejszym serwisowaniu. Dlatego jeśli szukacie Państwo sprawdzonego dostawcy wycinarek w technologii światłowodowej – zapraszamy do kontaktu!

fb icontwitter iconyoutube iconinstagram icongoogle maps

____________ Odwiedż nas ____________