Właściwy, regularny serwis i konserwacja wszystkich najważniejszych elementów wycinarki laserowej nie tylko pozwolą na jej bezawaryjną pracę, ale też zapewni dłuższą żywotność urządzenia. Zapobieganie dużym awariom i utrzymanie maszyny w doskonałym stanie gwarantuje brak niespodziewanych przestojów w pracy, a dzięki temu optymalizację wszystkich procesów. Prace naprawcze czy wymiana zużytych części na czas są szczególnie istotne w przypadku maszyn intensywnie eksploatowanych. Jak więc dbać o wycinarkę laserową, aby nie dochodziło do usterek?

 

Jak zapobiegać awariom wycinarki laserowej?

W celu zapobiegania awariom należy przede wszystkim na bieżąco kontrolować pracę i wydajność używanych wycinarek laserowych. Każde podejrzane zachowanie, wydawanie niestandardowych dźwięków, drgania czy zmniejszenie produktywności mogą sugerować usterkę. W takim wypadku nie należy zwlekać i trzeba oddać maszynę do serwisu w celu ustalenia przyczyny występującego błędu. Warto pamiętać także o wymianie zużytych lub uszkodzonych części, ponieważ mogą one mieć wpływ na ostateczny efekt prac. Ponadto bardzo istotne jest właściwe dostosowywanie ustawień oraz optyki wycinarki do parametrów obrabianego materiału – jego grubości, twardości i rozmiaru.

Jak często należy serwisować wycinarki laserowe?

Częstotliwość przeprowadzania profesjonalnych serwisów wycinarek laserowych zależy przede wszystkim od warunków, w jakich te urządzenia pracują, a także intensywności ich eksploatacji. Niemniej nie powinno się to odbywać rzadziej niż raz do roku. W międzyczasie należy jednak pamiętać o dokonywaniu drobnych, regularnych prac konserwacyjnych, które polegają na:

  • czyszczeniu elementów z resztek smaru czy pyłu,
  • kontrolowaniu chłodzenia (sprawdzenie czystości filtrów i cewki skraplacza),
  • sprawdzeniu wyrównania dysz zewnętrznych i wewnętrznych wycinarki.

Takie działania zapewnią nie tylko dłuższą żywotność urządzeń oraz zapobiegną występowaniu większych usterek, ale też zagwarantują bezpieczeństwo operatorom maszyn.

fb icontwitter iconyoutube iconinstagram icongoogle maps

____________ Odwiedż nas ____________