Szybki rozwój technologiczny przyczynia się do powstawania coraz nowocześniejszych, wydajniejszych i efektywniejszych maszyn do obróbki metalu. Jedną z najlepszych obecnie używanych metod w zakładach przemysłowych jest wycinanie laserowe. Laser pozwala przyspieszyć wiele procesów produkcyjnych oraz skutecznie zautomatyzować pracę. Jakie są jego pozostałe zalety? Czy wycinanie laserowe generuje odpady? Odpowiadamy.

Na czym polega wycinanie laserowe?

Wycinanie laserowe wykorzystuje energię wytwarzaną przez niezwykle skupioną wiązkę lasera, która oddziałuje jedynie na niewielką powierzchnię obrabianego materiału. Dzięki temu nie dochodzi do odkształceń czy zniszczeń na pozostałej części materiału. Energia lasera powoduje stopienie materiału w żądanym miejscu. Metoda ta jest bezdotykowa i ma wiele zalet, spośród których warto wymienić:

  • dużą precyzję prac i dokładność cięcia,
  • automatyzację prac – sterowanie komputerowe,
  • estetyczne, gładkie krawędzie pozostałe po cięciu niewymagające dodatkowej obróbki,
  • możliwość uzyskania nawet bardzo skomplikowanych kształtów.

Co więcej, wycinanie laserem zapewnia szybkie tempo pracy oraz dużą powtarzalność elementów, co jest szczególnie istotne w przypadku produkcji masowej. Dodatkowo nie przysparza konieczności wymiany głowicy tnącej.

Odpady generowane przez wycinarki laserowe

Ogromną zaletą korzystania z wycinarek laserowych jest również możliwość maksymalnego wykorzystania dostępnej powierzchni materiału. Sterowanie komputerowe oraz dokładność, z jaką działają wycinarki laserowe, pozwalają zaprogramować pracę maszyny w taki sposób, by niemal w całości wykorzystała obrabiany arkusz blachy czy inną część.

Dzięki precyzyjnemu rozplanowaniu cięcia generowane podczas pracy odpady ograniczane są do absolutnego minimum. Wyeliminowanie marnowania materiału w połączeniu z pozostałymi korzyściami wycinania laserowego w dużej mierze przekładają się na optymalizację kosztów produkcji. Oszczędności wynikające z tego tytułu mogą być zaś przeznaczone na istotne inwestycje czy ulepszenia w zakładzie.

fb icontwitter iconyoutube iconinstagram icongoogle maps

____________ Odwiedż nas ____________