Filtrowentylacja na stanowiskach zrobotyzowanych to bardzo ważny element, który przyczynia się do ich bezawaryjnej oraz bezpiecznej pracy. Odpowiednio dopasowane rozwiązania konieczne są zarówno w mniejszych firmach produkcyjnych na pojedynczych stanowiskach, jak i dużych zakładach przemysłowych, które zajmują się produkcją części na masową skalę. W jaki sposób najlepiej zadbać o odpowiednią filtrowentylację? Odpowiadamy.
Systemy centralnego odpylania
Podczas spawania, grawerowania, cięcia laserowego i plazmowego oraz szlifowania dochodzi do powstawania szkodliwych pyłów i oparów. Niewłaściwie odprowadzane mogą doprowadzić do uszkodzenia zdrowia pracowników, ale też awarii działających maszyn. Zbyt duża ilość pyłów wpływa bowiem na pracę i żywotność zrobotyzowanych obrabiarek. Systemy centralnego odpylania sprawdzą się w szczególności w zakładach, w których funkcjonuje wiele zrobotyzowanych stanowisk.
Wybierając filtrowentylację przemysłową, warto wziąć jednak pod uwagę również metody wychwytujące pyły osobno na każdym stanowisku. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem może okazać się odkurzacz Vacumm instalowany na ramionach robotów. Dysza ssąca oraz jej podłączenie do systemów rurowych z odpowiednimi filtrami projektowane są indywidualnie, aby maksymalnie dostosować je do specyfiki danego zakładu.
Wyciągi oparów
Zachowanie czystego oraz bezpiecznego dla zdrowia pracowników miejsca pracy umożliwia także instalacja specjalnych wyciągów oparów. W tym celu stosowane są filtry z wkładami z węglem aktywnym, które niezwykle efektywnie oraz wydajnie filtrują powietrze wokół pracujących maszyn. Filtry są przygotowywane dla każdego stanowiska z osobna.
Różnią się one między sobą w zależności od tego, jaki typ obróbki jest wykonywany. Takie rozwiązanie przyczynia się także do skutecznej ochrony środowiska naturalnego, minimalizując jego zanieczyszczanie. Niezależnie od wyboru metody filtrowentylacji powinna być ona dostosowywana indywidualnie, by spełniała konkretne zapotrzebowanie na stanowiskach produkcyjnych.