Na wybór odpowiedniej mocy lasera fiber wpływa nie tylko rodzaj projektu, ale też rozmiar, grubość oraz rodzaj obrabianego materiału. Razem z grubością elementu, wzrasta moc potrzebna do wykonania jego obróbki. Lasery światłowodowe odznaczają się wysoką precyzją, żywotnością i wydajnością, ale nawet mocne maszyny, mające 6000 W można używać do cięcia materiałów o maksymalnej grubości 30 mm. Dobór odpowiedniej mocy ma również wpływ na szybkość i jakość cięcia. Odpowiednie dobranie parametrów zapewnia precyzyjną obróbkę oraz brak niechcianego uszkodzenia materiału.

Laser, o jakiej mocy stosować do cięcia stali?

Dobór mocy lasera zależy od rodzaju stali, która ma być poddana obróbce. Wyróżnia się m.in. stal nierdzewną, czarną, węglową i kwasoodporną, które różnią się składem chemicznym, a co za tym idzie twardością. W przypadku światłowodowego lasera fiber, maszyna o mocy 1500 W tnie stal nierdzewną o grubości do od 0,6 mm do 6 mm i stal węglową mającą od 0,4 mm do 14 mm. Mocniejszy laser, mający 3000 W tnie stal nierdzewną mającą do 10 mm i stal węglową mającą maksymalnie 20 mm. Najmocniejszy laser o mocy 6000 W można stosować do cięcia stali nierdzewnej mającej 14 mm i stali węglowej o grubości do 24 mm. W przypadku bardzo miękkiej, niskowęglowej stali, laser fiber można stosować do cięcia elementów i blach o grubości do 30 mm.

Jaką moc lasera stosuje się do metali kolorowych?

Nie tylko stal, ale też wiele innych metali kolorowych można poddawać obróbce przy użyciu lasera. Są to m.in. aluminium i mosiądz. Laser o mocy 1500 W tnie aluminium o grubości od 0,4 mm do 4 mm i mosiądz o grubości od 0,4 mm do 3 mm. Przykładowo, laser mający 3000 W można stosować do cięcia aluminium i mosiądzu o grubości 8 mm, a w przypadku najmocniejszego lasera, mającego moc 6000 W można ciąć aluminium do 12 mm i mosiądz do 10 mm. Razem ze wzrostem mocy wzrasta szybkość i wydajność cięcia.

fb icontwitter iconyoutube iconinstagram icongoogle maps

____________ Odwiedż nas ____________