Filtrowentylacja spawalnicza pozwala na zapewnienie komfortu pracy i bezpieczeństwa pracownikom zajmujących się spawaniem. Do tego celu wykorzystuje się maszyny montowane bezpośrednio w miejscu powstawania zanieczyszczeń, a także urządzenia mobilne, naścienne i centrale filtrowentylacyjne. Odpowiednio dobrane urządzenie bądź system filtrowentylacji skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych pyłów na terenie zakładu i chroni pracowników.
Jakie systemy filtrowentylacji stosuje się na stanowiskach spawalniczych?
Wybierając odpowiednią filtrowentylację spawalniczą należy zapoznać się ze specyfiką stanowiska w danym zakładzie, tak by wybrać optymalny system. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest stosowanie urządzeń, które eliminują dymy spawalnicze bezpośrednio w miejscu ich powstawania. Do tego celu stosuje się ramiona odciągowe oraz stoły czyszczące z odciągiem dolnym. Skutecznie wychwytują cząstki stałe i usuwają zanieczyszczenia na stanowiskach spawalniczych. W ofercie można znaleźć stoły o kompaktowych rozmiarach, które mogą być przenoszone na terenie zakładu. Do często wykorzystywanych urządzeń filtrowentylacyjnych zalicza się również przenośne pochłaniacze oparów spawalniczych z ramionami ssącymi, układy odpylające oraz okapy odciągowe.
Dlaczego należy stosować ochronę spawacza?
Filtrowentylacja przemysłowa na stanowiskach spawalniczych to konieczność, ze względu na zagrożenie dla układu oddechowego, wynikające z przebywania w miejscu wypełnionym dymami i pyłami spawalniczymi. Ponadto filtrowentylacja pomaga utrzymać wysoki komfort pracy oraz porządek na hali. Zabezpiecza też przed zniszczeniem instalacje oraz maszyny. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki montaż filtrowentylacji jest obowiązkiem w miejscach, w których wykonywane są prace spawalnicze.