Moc lasera światłowodowego fiber należy do jednych z najwyższych wśród stosowanych na rynku laserów. Pozwala to na szybkie i dokładnie cięcie różnego rodzaju materiałów. Jednocześnie, ze względu na wysoką moc, urządzenie musi być obsługiwane jedynie przez wyszkolonych operatorów zachowujących odpowiednie środki ostrożności. Przy zastosowaniu się do kilku zasad bezpieczeństwa, stosowanie lasera fiber jest w pełni bezpieczne dla pracownika.

Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać, stosując wycinarki laserowe?

Wycinarki laserowe występują w formie maszyn zamkniętych i otwartych. Wiele oferowanych urządzeń skonstruowana jest tak, by laser był w pełni zabudowany, dlatego nie wymagają od operatora żadnego dodatkowego zabezpieczenia. W przypadku urządzeń otwartych, warto zabudować ją, co znacznie ułatwi pracę operatorom. Jeżeli obudowa jest niepełna, należy pamiętać o okularach z filtrem chroniącym przed promieniowaniem o długości fali 1070 nm. W zależności od rodzaju obrabianego materiału, należy również wyposażyć zakład w odpowiednie odpylacze i filtrowentylację przemysłową.

Czy warto inwestować w laser światłowodowym?

Przy dostosowaniu się do odpowiednich zasad, praca z laserem światłowodowym jest w pełni bezpieczna, w szczególności, gdy porówna się ją np. do cięcia plazmą. Podczas obróbki plazmą powstaje duża ilość promieniowania, uciążliwych, szkodliwych dymów i gazów, a ponadto urządzenia te pracują znacznie głośniej niż maszyny z laserem fiber. Należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów, uzupełnianiu płynów chłodniczych oraz czyszczeniu maszyny. Przy zachowaniu środków ostrożności, maszyna z laserem fiber będzie działać sprawnie i będzie w pełni bezpieczna dla operatora.

 

fb icontwitter iconyoutube iconinstagram icongoogle maps

____________ Odwiedż nas ____________