Laser gazowy coraz częściej wypierany jest przez laser światłowodowy, chociaż obie maszyny odznaczają się licznymi zaletami. Urządzenia te mogą być stosowanie do cięcia, grawerowania i znakowania, jednak nieco różnią się właściwościami, dlatego nie można powiedzieć, że któraś z tych z technologii jest znacznie lepsza od drugiej. Jej dobór zależy m.in. od rodzaju i grubości obrabianego elementu. Kiedy stosować laser światłowody, a kiedy gazowy i czym się różnią?

Czym charakteryzuje się laser światłowody, a czym laser gazowy?

Laser gazowy składa się z mieszanki dwutlenku węgla, azotu, wodoru i helu, która aktywowana jest za pomocą luster. Mieszanka pobudzana jest najpierw przez impuls napięcia elektrycznego, który przekazywany jest cząsteczkom CO2 zmieniającym go na fotony. Jego największą zaletą jest możliwość zastosowania do obróbki różnych materiałów. Laser światłowodowy emituje wzmocnioną włóknem szklanym wiązkę, która działa bezpośrednio na obrabiany surowiec. Ma małą średnicę ogniska, dlatego pozwala na wycinanie elementów z zachowaniem bardzo wysokiej precyzji. Emitowany strumień charakteryzuje się nawet 100 razy większą mocą niż laser gazowy.

Czy lepszy jest laser światłowodowy, czy gazowy?

Laser światłowodowy i gazowy nieco różnią się działaniem, dlatego ich wybór należy dopasować do obrabianego surowca. Lasery gazowe lepiej sprawdzają się podczas cięcia materiałów, takich jak pianka, tekstylia, guma, drewno oraz żywice kompozytowe. Do obróbki stali nierdzewnej, czarnej, miedzi, mosiądzu i aluminium warto wybrać laser fiber. Pod względem kosztów eksploatacji i obróbki oraz czasu realizacji zleceń, lepszy jest laser światłowodowy. W przypadku większości materiałów, szczególnie cienkich, wyróżnia go wyższa szybkość obróbki.

fb icontwitter iconyoutube iconinstagram icongoogle maps

____________ Odwiedż nas ____________