Laser, choć powszechnie kojarzony przede wszystkim z literaturą science-fiction nie jest technologią ani nową, ani rzadką – od kilku dekad różnego rodzaju lasery wykorzystuje się w wielu dziedzinach działalności człowieka, m.in. w medycynie, nauce oraz przemyśle. Do najnowszej generacji urządzeń tego typu wykorzystywanych w celach produkcyjnych, są lasery światłowodowe, znane również jako lasery fiber. Gdzie się sprawdzają?
Jak działa laser fiber?
Laser światłowodowy, jak wskazuje sama jego nazwa, to urządzenie, którego działanie opiera się na wykorzystaniu wysokiej jakości przewodów światłowodowych, podobnych do tych używanych we współczesnej telekomunikacji. Światłowód pełni tę samą rolę, co układ optyczny stosowany w tradycyjnych laserach CO2 – jego zadaniem jest przenoszenie wygenerowanej przez specjalne diody wiązki laserowej od układu odpowiedzialnego za jej emisję. Światłowód skonstruowany jest z rzadkich pierwiastków i posiada trzy warstwy, które odbijają i załamują promień lasera. To rozwiązanie dużo bardziej zaawansowane i skuteczne, niż układy optyczne składające się z ruchomych luster oraz soczewek – przenoszona wiązka nie ulega w nich rozproszeniu i nie traci swej energii. Światłowód nie wymaga również konserwacji, która jest niezbędna w przypadku układów optycznych, gdyż niewielkie uszkodzenia czy zanieczyszczenia mogą znacznie osłabić moc wiązki laserowej.
Lasery fiber w cięciu metali
Technologia laserów światłowodowych znajduje zastosowanie przede wszystkim w produkcji wycinarek, które są dziś coraz powszechniej używane w cięciu metali pod postacią blach, profili oraz rur. Z urządzeń tych chętnie korzystają między innymi przedsiębiorstwa działające w branży samochodowej oraz budowlanej – używa się ich również w produkcji szerokiego wachlarza półproduktów do wytwarzania sprzętów takich jak wyposażenie domu, elektronika, dekoracje, reklama zewnętrzna. Z początku lasery światłowodowe mogły być stosowane w cięciu jedynie bardzo cienkich arkuszy blach, dziś dysponują dużo większą mocą i radzą sobie z różnymi metalami o grubości nawet kilkudziesięciu milimetrów. Można z całą pewnością stwierdzić, że w przeciągu następnych lat postęp w rozwoju tej technologii pozwoli wykorzystywać je w cięciu coraz szerszej gamy tworzyw.
Znakowarki fiber
Laserami światłowodowymi są również tak zwane znakowarki, czyli urządzenia do wykonywania grawerunków na powierzchni materiałów – metali, tworzyw sztucznych, skóry czy drewna. Znakowarka punktowo wypala wierzchnią warstwę tworzywa, w wyniku działania ogromnej temperatury naddatek zostaje natychmiastowo odparowany. W ten sposób powstają zagłębienia w powierzchni, tworzące określony wzór. Im większa moc wiązki laserowej, tym większe zagłębienie w materiale – manipulując mocą można uzyskać wzory składające się z kilku warstw i przez to dające wrażenie głębi. Znakowarki laserowe są znakomitą alternatywą dla tradycyjnych metod grawerowania i są coraz chętniej wykorzystywane przede wszystkim w branży reklamowej. Z ich pomocą wykonuje się oznaczenia między innymi na różnego rodzaju gadżetach promocyjnych, ale także szyldy czy tablice.
Dlaczego warto zainwestować w lasery fiber?
Lasery światłowodowe cieszą się rosnącą popularnością z kilku powodów. Przede wszystkim – w porównaniu do laserów CO2 są niezwykle tanie w eksploatacji. Do wytworzenia wiązki o tej samej mocy potrzebują one o nawet 70% mniej energii elektrycznej, niż ich technologiczni poprzednicy. Ponadto ich konserwacja jest tańsza i prostsza, głównie ze względu na to, że nie posiadają tub gazowych, które z czasem zużywają się i wymagają wymiany. Nie można również nie wspomnieć o takich zaletach jak fenomenalna szybkość pracy urządzeń połączona z ogromną precyzją, a także prosta i bezpieczna obsługa urządzeń. Wszystkie te atuty przekładają się znaczną poprawę wydajności produkcji, a co za tym idzie – lepsze wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Lasery światłowodowe to z pewnością dobra inwestycja, szczególnie w świetle faktu, że technologia ta rozwija się bardzo dynamicznie i z czasem będzie oferować coraz lepsze parametry.
Jeśli szukacie Państwo laserów fiber dla swojej firmy, zapraszamy do kontaktu. Nasi doświadczeni doradcy z pewnością pomogą wybrać rozwiązanie odpowiednie dla Waszych potrzeb.