Bezkontaktowość jako istotna zaleta cięcia laserowego

Bezkontaktowość jako istotna zaleta cięcia laserowego

Wprowadzenie metody obróbki metali za pomocą cięcia laserowego niezwykle usprawniło procesy produkcyjne w zakładach przemysłowych. Jest ona bardzo wszechstronna i wykorzystywana do wycinania różnego typu elementów oraz skomplikowanych części, a także bardzo precyzyjnych detali. Cięcie laserowe wykazuje wiele zalet, spośród których na szczególną uwagę zasługuje jej bezkontaktowość. Co to oznacza i jakie działanie zapewnia w…


Wprowadzenie metody obróbki metali za pomocą cięcia laserowego niezwykle usprawniło procesy produkcyjne w zakładach przemysłowych. Jest ona bardzo wszechstronna i wykorzystywana do wycinania różnego typu elementów oraz skomplikowanych części, a także bardzo precyzyjnych detali. Cięcie laserowe wykazuje wiele zalet, spośród których na szczególną uwagę zasługuje jej bezkontaktowość. Co to oznacza i jakie działanie zapewnia w praktyce? Odpowiadamy w artykule.

 

Zalety cięcia laserowego

Cięcie laserowe w dużej mierze przyspieszyło obróbkę metali i innych materiałów przede wszystkim za sprawą automatyzacji rozmaitych procesów oraz możliwości wykonywania kilku czynności jednocześnie. Wykorzystanie do cięcia lasera zapewnia także:

  • większą prędkość pracy,
  • wyjątkową precyzję,
  • estetyczne, gładkie krawędzie,
  • automatyzację pracy,
  • zmniejszenie odpadów materiałowych.

Inną bardzo istotną zaletą cięcia laserowego jest jego bezkontaktowość, która ma ogromny wpływ na jeszcze lepsze, precyzyjniejsze oraz wydajniejsze efekty pracy.

Co oznacza bezkontaktowość i dlaczego jest tak istotna podczas cięcia laserowego?

Bezkontaktowość podczas cięcia laserowego oznacza całkowity brak nacisku narzędzia na element obrabiany. Znacznie wpływa to na jakość otrzymywanych części, ich właściwości mechaniczne, a także estetykę oraz gładkość powstających krawędzi. Nie ma potrzeby dodatkowego szlifowania ich oraz nie tworzą się na nich mikropęknięcia czy odkształcenia. Bezdotykowa obróbka laserowa sprawia, że powierzchnia materiału pozostaje nienaruszona i nie dochodzi do jej deformacji czy zarysowania.

Co więcej, wiązka oddziałuje jedynie na niewielki obszar, co wpływa również na maksymalną precyzję i dokładność cięcia. Ponadto laser działa bezdotykowo, dzięki czemu nie ma możliwości np. stępienia się, jak w przypadku wykorzystania do cięcia noży. Bezkontaktowość wpływa więc na niezużywanie się narzędzi, co oznacza znaczne przedłużenie ich żywotności oraz doskonałe, powtarzalne efekty pracy.

Zajmujemy się sprzedażą i serwisowaniem maszyn do metalu a w szczególności ,,maszyn do cięcia i gięcia”. Nasi doradcy techniczni oraz handlowi są gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania dot. dostępności, aspektów technicznych maszyn oraz finansowania.