Z jaką prędkością pracują lasery fiber?

Z jaką prędkością pracują lasery fiber?

Lasery światłowodowe to technologia stosunkowo młoda, ale już mogąca pochwalić się sporym uznaniem w różnych branżach przemysłu. Można z dużym przekonaniem stwierdzić, że w najbliższych latach zdominuje ona rynek i zacznie wypychać z niego dość przestarzałe już lasery gazowe. Jedną z rzeczy, którą przedsiębiorstwa cenią w laserach światłowodowych najbardziej, jest prędkość cięcia materiałów. O jakich…


Lasery światłowodowe to technologia stosunkowo młoda, ale już mogąca pochwalić się sporym uznaniem w różnych branżach przemysłu. Można z dużym przekonaniem stwierdzić, że w najbliższych latach zdominuje ona rynek i zacznie wypychać z niego dość przestarzałe już lasery gazowe. Jedną z rzeczy, którą przedsiębiorstwa cenią w laserach światłowodowych najbardziej, jest prędkość cięcia materiałów. O jakich wartościach jednak mowa?

Moc a prędkość cięcia laserem fiber?

Różne modele wycinarek laserowych fiber osiągają różne prędkości cięcia – waha się ona od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 metrów na minutę. Może się to wydawać niewiele (100m/min to prędkość dość szybkiego marszu), należy jednak wziąć pod uwagę, że wycinarki operują na powierzchniach liczonych w centymetrach, dlatego wycięcie danego może zająć dosłownie chwilę. Jednak prędkość cięcia laserem nie jest stała i zależy od wielu różnych czynników. Jednym z najważniejszych z nich jest moc urządzenia. Zachodzi tu prosta zależność – im większa moc wycinarki, tym większa energia wiązki laserowej. Im większa energia wiązki, tym skuteczniejsze cięcie materiału. Ale moc to nie wszystko – nawet najbardziej efektywna pod tym względem wycinarka nie gwarantuje największych prędkości cięcia, ważne są również inne czynniki.

Geometria wiązki

Na geometrię wiązki lasera wpływa mają:

  • długość ogniskowej soczewki skupiającej,
  • długość ogniskowej kolimatora,
  • średnica i rodzaj światłowodu.

Parametry te mogą być różne, dlatego ilości możliwych do uzyskanych średnic wiązki lasera jest wiele. Dlaczego ma to znaczenie? Ponieważ od średnicy wiązki zależy jak dużo energii zostanie skoncentrowanej na danym obszarze materiału. Generalnie im mniejsza średnica, tym bardziej skupiona wiązka i tym szybsze cięcie. Nie oznacza to jednak, że minimalna możliwa średnica jest zawsze najlepszym rozwiązaniem – jeśli szczelina powstająca podczas cięcia będzie zbyt wąska, niemożliwe będzie wydmuchanie z niej stopionego przez wiązkę materiału.  

Grubość materiału

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na prędkość pracy wycinarki laserowej jest charakterystyka ciętego materiału, przede wszystkim jego grubość. Oczywiście, im ta wartość jest większa, tym prędkość cięcia spada. Dlaczego? Na logikę – wiązka laserowa musi przebić się przez całą grubość tworzywa, by przedzielić je na dwie części. Ale to nie wszystko – im grubsze tworzywo, tym więcej trzeba go wydmuchać z powstającej szczeliny. A to wymusza, by ta szczelina była szersza. Jak już wiadomo, szerokość szczeliny zależy od średnicy wiązki, a im większa średnica, tym mniej energii skupia, co powoduje, że cięcie nie jest tak efektowne. Wszystko to razem powoduje, że w praktyce prędkość cięcia spada w kwadracie przyrostu grubości – jeśli grubość materiału wzrasta dwukrotnie, czas potrzebny do jego cięcia wydłuża się nawet czterokrotnie. Na szczęście, lasery fiber są urządzeniami bardzo wydajnymi pod względem wykorzystania energii, dlatego nawet w czasie dłuższej pracy są wyjątkowo tanie w eksploatacji.

Szukasz lasera światłowodowego do swojej firmy i nie wiesz na co się zdecydować? Skontaktuj się z nami, a pomożemy wybrać rozwiązanie odpowiednie do Twoich potrzeb.

Zajmujemy się sprzedażą i serwisowaniem maszyn do metalu a w szczególności ,,maszyn do cięcia i gięcia”. Nasi doradcy techniczni oraz handlowi są gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania dot. dostępności, aspektów technicznych maszyn oraz finansowania.