Jak dobrać laser do grubości blachy?

Jak dobrać laser do grubości blachy?

W sytuacji, w której konieczne jest przecięcie blachy, dużą wagę należy przyłożyć do wyboru odpowiedniej metody. Od tej decyzji zależy bowiem estetyczny efekt prac, a także precyzja i wydajność cięcia. Często wykorzystywanym narzędziem do przecinania arkuszy blachy różnej grubości jest laser, jednak także on dzieli się na różne rodzaje, które należy odpowiednio dostosować. Ta metoda…


W sytuacji, w której konieczne jest przecięcie blachy, dużą wagę należy przyłożyć do wyboru odpowiedniej metody. Od tej decyzji zależy bowiem estetyczny efekt prac, a także precyzja i wydajność cięcia. Często wykorzystywanym narzędziem do przecinania arkuszy blachy różnej grubości jest laser, jednak także on dzieli się na różne rodzaje, które należy odpowiednio dostosować. Ta metoda jest doceniana przede wszystkim ze względu na stosunkowo dużą prędkość cięcia materiałów, a także wysoki współczynnik powtarzalności, dokładność i niezawodność. Choć podstawową funkcją laserów światłowodowych jest obróbka cienkich arkuszy blachy, nieco grubsze elementy również mogą być cięte za ich pomocą.

 

Jakie lasery są najlepsze do cięcia cienkich blach?

W przypadku cienkich blach, których grubość nie przekracza kilku milimetrów, najlepiej sprawdza się laser światłowodowy. Charakteryzuje się on bowiem znacznie większą gęstością mocy oraz większą absorpcją długości fali niż laser CO2 o podobnej lub nawet większej mocy. Do obróbki bardzo cienkich – 1-2 milimetrowych – arkuszy miękkich blach wystarczy laser o mocy 1,5-2 kW, który świetnie sprawdzi się w przypadku nawet bardzo szczegółowych wycięć. Wybór mocniejszego lasera do tej samej grubości materiału zwiększy szybkość pracy.

Lasery do efektywnego cięcia grubych arkuszy blach

Grubsze arkusze blach przekraczające 8 mm wymagają lasera fiber o znacznie większej mocy, a także szerszej wiązce. Należy też wziąć pod uwagę, że w przypadku tak grubych materiałów prace będą przebiegać nieco wolniej, niemniej zostanie zachowana ogromna precyzja urządzenia. Moc lasera wymagana do cięcia i obróbki takich blach powinna wynosić minimum 3-4 kW.

Rosnącym trendem jest produkcja wycinarek laserowych ze źródłami o coraz większych mocach. W firmie Maszyny Polskie sprzedaliśmy już dwie wycinarki laserowe ze źródłem o mocy aż 12 kW. Laser światłowodowy to najczęściej używana metoda do cięcia blach, a jej szybki rozwój zapewnia coraz lepsze parametry pozwalające radzić sobie nawet z grubszymi i twardszymi materiałami.

Zajmujemy się sprzedażą i serwisowaniem maszyn do metalu a w szczególności ,,maszyn do cięcia i gięcia”. Nasi doradcy techniczni oraz handlowi są gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania dot. dostępności, aspektów technicznych maszyn oraz finansowania.