Jakie zanieczyszczenia w powietrzu powstają w wyniku cięcia plazmowego?

Jakie zanieczyszczenia w powietrzu powstają w wyniku cięcia plazmowego?

Filtrowentylacja przemysłowa zapewnia bezpieczeństwo pracownikom podczas cięcia laserem, gazem oraz plazmą. Ten ostatni rodzaj obróbki wykorzystywany jest do cięcia materiałów takich jak stal, aluminium i innych metali. Polega na wykorzystaniu palnika plazmowego do podgrzewania i topienia materiału, który następnie jest wydmuchiwany przez strumień gazu. Chociaż proces ten jest bardzo wydajny i opłacalny, ma również swoje…


Filtrowentylacja przemysłowa zapewnia bezpieczeństwo pracownikom podczas cięcia laserem, gazem oraz plazmą. Ten ostatni rodzaj obróbki wykorzystywany jest do cięcia materiałów takich jak stal, aluminium i innych metali. Polega na wykorzystaniu palnika plazmowego do podgrzewania i topienia materiału, który następnie jest wydmuchiwany przez strumień gazu. Chociaż proces ten jest bardzo wydajny i opłacalny, ma również swoje wady, ponieważ podczas obróbki wytwarzane są zanieczyszczenia powietrza, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego.

 

Jakie rodzaje zanieczyszczeń towarzyszą cięciu plazmowemu?

Podczas cięcia plazmowego powstają różne zanieczyszczenia powietrza, w tym cząstki stałe, lotne związki organiczne, tlenki azotu i tlenki metali. Cząstki stałe składają się z drobnych cząstek, które są uwalniane, gdy materiał jest topiony podczas procesu cięcia. Mogą wnikać nie tylko do podzespołów maszyn, doprowadzając je ich degradacji, ale też do płuc, wywołując duszności. Z kolei tlenki azotu, które powstają, gdy azot łączy się z tlenem w powietrzu i reaguje z innymi substancjami chemicznymi, mogą negatywnie wpływać na układ oddechowy i przyczyniać się do rozwoju chorób takich jak astma i zapalenie oskrzeli. Zdarza się, że wywołują też podrażnienie oczu, nosa i gardła.

Jak ograniczyć powstawanie zanieczyszczeń podczas cięcia plazmą?

Inwestycja w odpowiednią filtowentylację przemysłową jest niezbędne do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń powstających podczas cięcia plazmą. Zastosowanie wyciągów, układów odpylających lub systemów odsysania bocznego pomaga w wychwytywaniu i usuwaniu szkodliwych cząstek z powietrza. Zastosowanie systemów zamgławiania może również pomóc w zmniejszeniu emisji, poprzez schłodzenie materiału przed jego cięciem. Stosowanie palników i źródeł paliwa o niskiej emisji także pomaga w zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń.

Zajmujemy się sprzedażą i serwisowaniem maszyn do metalu a w szczególności ,,maszyn do cięcia i gięcia”. Nasi doradcy techniczni oraz handlowi są gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania dot. dostępności, aspektów technicznych maszyn oraz finansowania.