Spawanie laserowe to powszechnie stosowana metoda obróbki materiałów, bez której trudno wyobrazić sobie pracę w wielu zakładach przemysłowych czy warsztatach. Z biegiem czasu, a także wraz z szybkim rozwojem technologicznym staje się ono coraz bardziej popularne w rozmaitych branżach i wypiera tradycyjne urządzenia spawalnicze. Ze spawarek laserowych korzystają pracownicy sektora stoczniowego, motoryzacyjnego, a także branży jubilerskiej, elektronicznej, medycznej oraz wielu innych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego spawarki laserowe zyskują coraz większe uznanie w przemyśle spawalniczym.
Czym są spawarki laserowe?
Spawarki laserowe umożliwiają niezwykle precyzyjne, a także bardzo trwałe i wydajne spawanie ze sobą materiałów. Proces polega na wykorzystaniu mocno skoncentrowanej wiązki światła o bardzo dużej energii i gęstości, która stapia obszar styku elementów i tworzy wytrzymałą spoinę. Prace z wykorzystaniem tych urządzeń przebiegają szybko i sprawnie, a także bezpiecznie. Jest to metoda bezkontaktowa, a wypuszczana wiązka lasera operuje na niewielkich obszarach, dzięki czemu obrabiane elementy metalowe nie ulegają deformacjom czy uszkodzeniom.
Zalety korzystania ze spawarek laserowych
Zalet korzystania ze spawarek laserowych w przemyśle jest bardzo wiele. Urządzenia te zapewniają bowiem estetyczne efekty pracy oraz:
- bardzo dużą trwałość nawet wyjątkowo wąskich spoin,
- funkcjonalność,
- dużą prędkość pracy,
- niezwykle precyzyjne, estetyczne, ledwo widoczne spoiny, które nie wymagają dodatkowej obróbki końcowej,
- możliwość łączenia części o cienkich ściankach.
Co więcej, dzięki wysokiej wydajności pracy, spawarki laserowe używane są także w produkcji przemysłowej oraz na bardzo dużą skalę zarówno w przypadku spawania większych części z blachy, jak i drobnych detali.